Warsztat I
Prowadzący: Bogna Białecka
Warsztat: Higiena cyfrowa – tylko praktyka
[Maksymalna liczba uczestników: 80]
Opis: Dużo mówimy o wprowadzaniu higieny cyfrowej, w domu i szkole ale jak to konkretnie zrobić? Praktyczne warsztaty, w wyniku których wyjdziecie z gotową receptą na wprowadzenie higieny cyfrowej w domu lub klasie.
Warsztat II
Prowadzący: Prof. Mariusz Jędrzejko
Warsztat: Modelowanie relacji dzieci – technologie cyfrowe. Szkolna i domowa profilaktyka cyberuzależnień
[Maksymalna liczba uczestników: 120]
Opis: Opis rozwoju cyberuzaleznień oraz metod ich diagnozy na poziomie domu i szkoły. Delegacje do modelowania relacji dzieci (uczniowie) – technologie cyfrowe z uwzględnieniem grup 0-4 lata, 6-10 lat 11-13 lat 14-17 lat. delegacje dla wymagań stawianych dzieciom w zakresie korzystania z technologii cyfrowych – kontrakt cyfrowy. wskazówki dla domowej terapii symptomów cyberuzaleznień. Zasady korzystania ze smartfonów w procesie edukacji.
Warsztat III
Prowadzący: Wiktoria Kufel, Julia Dykla, Aleksandra Kurek,
Warsztat: „Rewire, podłącz się ponownie”
[Maksymalna liczba uczestników: 20]
Opis: Świadomość narastającego problemu uzależnienia od urządzeń mobilnych, stała się inspiracją do stworzenia projektu badawczo-treningowego dedykowanego dzieciom.
W kolejnym roku szkolnym (tj. od września 2024 ) zapraszamy uczniów w wieku ok. 10 lat na trzymiesięczny cykl autorskich spotkań treningowych, poprzez które chcemy pomóc im zmniejszyć potrzebę korzystania z elektroniki oraz wskazać alternatywne formy spędzania wolnego czasu i rozwinąć nowe umiejętności.
W okresie dorastania oraz funkcjonalnego dojrzewania struktur mózgowych odpowiedzialnych za myślenie, zarzadzanie, kontrolę, uwagę i planowanie działań, włączenie stosownej korekty zachowań, przekierowanie uwagi na nowe cele, wydaje się być idealnym sposobem na osiągnięcie pożądanych efektów.
Podczas Warsztatu, chcemy porozmawiać z Rodzicami i Nauczycielami, by przedstawić nasze plany i idee, odpowiedzieć na pytania oraz zaprezentować wybrane ćwiczenia oraz narzędzia treningowe i badawcze.
Warsztat IV
Prowadzący: Fundacja Rozwoju Kreatywności:
Warsztat: Kierunek wyobraźnia: Jak dzięki prostym ćwiczeniom obudzić w sobie twórcę?
[Maksymalna liczba uczestników: 21]
Opis:
Pracując w podgrupach, poznacie różne techniki procesu twórczego. Będziecie mieli okazję zmierzyć się z jednym z kluczowych elementów międzynarodowego programu Destination Imagination, czyli Wyzwaniami Na Już. Wspólnie poczujemy się jak uczestnicy Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności.
Warsztat V
Prowadzący: Fundacja Fundacja Wspomagająca Wychowanie „ARCHEZJA”
Warsztat: Gra profilaktyczna CUDER
[Maksymalna liczba uczestników: 50]
Opis: Proponowany system profilaktyczny jest nowatorskim ujęciem pracy wychowawczej opartej na wartościach i zasadach towarzyszących prawidłowemu rozwojowi człowieka. Profilaktyka zintegrowana, obejmuje swoim oddziaływaniem dzieci, młodzież oraz dorosłych (rodzice, nauczyciele). Rozumiana jest jako działanie wspomagające wychowanie oraz chroniące przed szeroko rozumianymi zagrożeniami w rozwoju. Realizowana systemowo pozwala zmniejszać całe spektrum zagrożeń: alkoholizm, narkomania, agresywność, przestępczość, wyuzdanie, rozpacz itp.
Konferencja będzie drugim wydarzeniem w ramach akcji “Uwaga! Smartfon”. Już niebawem planowane są kolejne inicjatywy – zapraszamy do śledzenia informacji na stronie i w mediach społecznościowych.