Konferencja „Uwaga! Smartfon” to wyjątkowe wydarzenie, w którym udział wezmą wybitni specjaliści z dziedziny pedagogiki, psychologii i psychiatrii oraz eksperci i popularyzatorzy wiedzy o cyfrowych wyzwaniach z całego świata.
Profesor psychiatrii, kieruje Uniwersyteckim Szpitalem Psychiatrycznym w Ulm oraz założonym przez siebie w 2004 r. Transfer Center for Neuroscience and Learning. Badacz mózgu pracujący na styku umysłu i mózgu w obszarach neuronauki poznawczej i społecznej. Dzięki swoim książkom i programom telewizyjnym przedstawia wyniki badań i popularyzuje neuronaukę. Autor bestellerów: „Cyfrowa demencja”, ”Epidemia smartfonów”, „Jak uczy się mózg”
Współautorka (wraz z mężem, prof. Garym Smallem) 12 niezwykle popularnych książek na temat zdrowia mózgu, starzenia się i psychologii, w tym “Biblii Pamięci”, „iMózgu” i „Spod kozetki. O pewnym psychiatrze i jego najdziwniejszych przypadkach”. Jest autorką comiesięcznego biuletynu poświęconego zagadnieniu zdrowia umysłu. Na co dzień angażuje się w pracę redakcji wielu platform popularyzacji higieny cyfrowej, w tym: „Strzeż się niebezpieczeństwa związanego z uzależnieniem od technologii”("Beware the Danger of Technology Addiction"), „Czy internet zabija empatię?” („Is the Internet Killing Empathy?); “Technologia i Twój mózg” (“Technology and Your Brain")
Profesor psychiatrii w Hackensack University Medical Center w USA. Ekspert w dziedzinie starzenia się o zdrowia mózgu. Autor ponad 500 publikacji naukowych i kilkudziesięciu książek popularnonaukowych, w tym międzynarodowego bestsellera „Biblia Pamięci” i „iMózg”. Magazyn Scientific American uznał Garego Smalla za jednego z 50 najlepszych na świecie innowatorów w dziedzinie nauki i technologii. Wielokrotnie gościł w popularnych programach telewizyjnych, a Jego artykuły publikowane były w The New York Times, The London Times, The Guardian, Newsweek, CNN i innych najważniejszych mediach.
Profesor socjologii, analityk, komentator, badacz zjawisk społecznych i wpływu technologii na życie i przemiany społeczne. Autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych, a także kilku bestsellerów takich jak "Samobójstwo Oświecenia. Jak neuronauka i nowe technologie pustoszą ludzki świat" i "Cyber kontra real. Cywilizacja w techno-pułapce". Od wielu lat zaangażowany społecznie. Pełni funkcje doradcy społecznego Prezydenta RP i szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Doktor nauk medycznych, psychiatra, psychoterapeuta, nauczyciel akademicki z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Kierownik Kliniki Psychiatrii Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego oraz Ośrodka Edukacji, Badań i Rozwoju Szpitala im. J. Babińskiego w Krakowie. Autor wielu prac naukowych, popularyzator wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, wieloletni prezes Polsko - Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego. Działacz społeczny, prezes Instytutu Rozwoju Inicjatyw Społecznych. Prywatnie: mąż, ojciec czwórki dzieci, w wolnym czasie lubi spać, spacerować, czytać - zwłaszcza Sapkowskiego.
Kulturoznawca, ekonomista, badacz wpływu rodziny na gospodarkę oraz polityki rodzinnej. Prezes Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, ekspert Polskiego Forum Rodziców, członek Rady Rodziny przy MRiPS. Dyrektor Centrum Badań nad Rodziną i Demografią Collegium Intermarium oraz pracownik Zakładu Etyki Gospodarczej Instytutu Kulturoznawstwa Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu. W 2021 roku współtworzył badania i raporty pt. „Koszty rozpadu rodzin i małżeństw w Polsce” oraz „Rozwiązania prorodzinne w firmach prywatnych w Polsce”.
Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Gospodarki Zeroemisyjnej i Europejskiego Zielonego Ładu. Jako poseł wchodzi w skład Komisji Zdrowia oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju.
W 2020 r. – wiceprezes Rady Ministrów. Od 15 listopada 2019 r. do 6 października 2020 r. – minister rozwoju. Wcześniej – od 9 stycznia 2018 r. – minister przedsiębiorczości i technologii. A od 27 listopada 2015 r. – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.
Odpowiadała za działy gospodarka, budownictwo i turystyka. Jako minister rozwoju współtworzyła Tarczę Antykryzysową, której celem było zapobieganie negatywnym skutkom epidemii koronawirusa dla polskiej gospodarki i rynku pracy.
Jako minister przedsiębiorczości i technologii przeprowadziła cały szereg ułatwień dla biznesu, takich jak m.in.: nowe Prawo Zamówień Publicznych, Mały ZUS, Mały ZUS Plus, ustawa o zarządzie sukcesyjnym, Pakiet MŚP, ustawa przeciwdziałająca zatorom płatniczym, Pakiet Przyjazne Prawo czy ustawa wprowadzająca Polską Strefę Inwestycji. Za jej kadencji weszła też w życie Konstytucja Biznesu.
Podejmowała i wspierała działania na rzecz walki ze smogiem i upowszechniania OZE, w tym Program Czyste Powietrze i program Energia Plus. Jak również działania proinnowacyjne, takie jak ulga na B+R, IP Box, program Start in Poland, czy Platforma Przemysłu Przyszłości.
Pedagog społeczny, specjalny i socjolog, dr w zakresie pedagogiki specjalnej, dr hab. nauk społecznych, profesor Akademii Nauk Stosowanych. Diagnosta i terapeuta uzależnień oraz cyberzaburzeń, mediator rodzinny, twórca i dyrektor naukowy Centrum Profilaktyki Społecznej, jednej z największych polskich platform profilaktyki zachowań ryzykownych i uzależnień, przewodniczący Rady Programowej Fundacji Bonum Humanum. Kieruje Ośrodkiem Wsparcia dla dzieci i Dorosłych z Uzależnieniami i Zaburzeniami w Józefowie. Praktyk.
Założyciel i prezes Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG. Socjolog problemów społecznych, wykładowca akademicki, edukator społeczny, ekspert w realizacji badań naukowych, ekspert Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Fundator i Prezes Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG, autor/współautor publikacji na naukowych z zakresu problemów społecznych (bezdomność, przemoc w rodzinie, uzależnienia od substancji psychoaktywnych, uzależnienia behawioralne), autor/współautor dokumentów strategicznych, programów lokalnych, pomysłodawca ogólnopolskich badań z zakresu fonoholizmu i problemu cyberprzemocy zrealizowanych wśród 22.000 uczniów oraz 4.000 nauczycieli.
Centrum Kongresowe ICE Kraków
Centrum Kongresowe ICE Kraków
Prezes Fundacji Projekt PL Adam Zych
Wiceprezydent Miasta Krakowa Andrzej Kulig
1. SALA GŁÓWNA: Społeczeństwo & Relacje – jak technologia wpływa na społeczeństwo i stosunki międzyludzkie, czy buduje, czy osłabia kapitał społeczny.
Uczestnicy panelu: Wiceprezydent Miasta Krakowa prof. Andrzej Kulig, min. Janusz Cieszyński, Urszula Nowogórska (Poseł na Sejm RP), Konrad Ciesiołkiewicz (prezes Fundacji Orange), Adrian Zandberg (Poseł na Sejm RP).
2. SALA S4: Rodzicielstwo & Bezpieczeństwo – czy smartfony ułatwiają, czy utrudniają rodzicielstwo, jak bardzo kwestie bezpieczeństwa wpływają na proliferację smartfonów?
Uczestnicy panelu: dr. Łukasz Cichocki (Szpital im. Babińskiego), Michał Kot (Instytut Pokolenia), Anna Rywczyńska (NASK), Piotr Trudnowski (Klub Jagielloński).
1. SALA GŁÓWNA: Edukacja & Szkoła - czy technologia pomaga, czy przeszkadza? Jakie rozwiązania powinny stosować szkoły, aby radzić sobie z nadużywaniem elektroniki i rozproszeniami, które one generują.
Uczestnicy panelu: dr Tomasz Lewandowski (SMM Legal), prof. Michał Michalski (IWORIS), prof. Janusz Morbitzer (Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, PAN), Adam Pawlikowski (Dyrektor SP w Polance).
2. SALA S4: Wychowanie & Uzależnienia - jakie wyzwanie wychowawcze mogą się pojawiać w związku z relacyjnymi i psychicznymi problemami dzieci i młodzieży nadużywającymi urządzeń „ekranowych”, jak im zaradzać?
Uczestnicy panelu: Bogna Białecka (FEZiP), dr Roman Solecki (Krakowski Instytut Logoterapii), Mariusz Kokodyński (Szpital im. Babińskiego), dr Krzysztof Mazur.
SALA GŁÓWNA (panel po angielsku) – Rynek pracy – czy wpływ, jaki nowe technologie mają na psychikę, nawyki i styl życia młodego pokolenia będą wymagały zmian w sposobie pracy? (więcej: TEKST.)
Uczestnicy panelu: prof. Manfred Spitzer, Jadwiga Emilewicz (poseł na Sejm RP), Jolanta Orłowska (GovTech), Róża Szafranek (HR Hints).
Konferencja będzie drugim wydarzeniem w ramach akcji “Uwaga! Smartfon”. Już niebawem planowane są kolejne inicjatywy – zapraszamy do śledzenia informacji na stronie i w mediach społecznościowych.