speaker-photo

Marcin Krupa

Prezydent Katowic, z którymi związany jest od zawsze – tu się urodził, pracuje i mieszka. Absolwent Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej. W 2005 roku obronił pracę doktorską z dziedziny Budowy i Eksploatacji Maszyn, a następnie pracował jako adiunkt na tej samej uczelni. Ukończył również studia podyplomowe zakresu Zarządzania Organizacjami. Jest ekspertem ds. oceny projektów unijnych w ramach RPO Województwa Śląskiego oraz biegłym skarbowym środków transportu samochodowego.

W latach 2006 – 2010 radny Rady Miasta Katowice, w latach 2010 – 2014 wiceprezydent odpowiedzialny za strategiczne obszary w mieście - nadzorował prace w zakresie planowania strategicznego, rozwoju systemów transportowych, ochrony i kształtowania środowiska, gospodarki komunalnej, zagospodarowania i planowania przestrzennego oraz budownictwa. W 2014 roku ogłosił swój program wyborczy - „Umowę z mieszkańcami Katowic” i został wybrany na prezydenta Katowic.

Po pierwszej owocnej kadencji został ponownie wybrany na stanowisko prezydenta, zdobywając znaczącą przewagę nad innymi kandydatami już w I turze wyborów (55,4 proc. głosów). W trakcie drugiej, aktualnie trwającej kadencji prezydent Marcin Krupa kontynuuje pracę w lokalnym samorządzie, sukcesywnie wywiązując się z punktów umowy, które dodatkowo zostały rozszerzone o kolejne strategiczne cele. Dziś miasto aspiruje do bycia liderem w zakresie ekoinnowacji, nowych technologii i działań poprawiających jakość środowiska.

Prywatnie Marcin Krupa jest szczęśliwym mężem Joanny, ojcem Martyny i Błażeja. W wolnych chwilach relaksuje się przy muzyce, w szczególności z gatunku blues. Jest pasjonatem sportów motoryzacyjnych, sam chętnie porusza się również na motocyklu.